Minął Mikołaj, za niedługo Święta. Czas kiedy obdarowujemy się wzajemnie prezentami a marzenia się spełniają. Czas kiedy w schroniskach pojawia się o 30% więcej zwierząt niż w przeciągu reszty roku. Dlaczego?

W dobie kiedy nawet ludzka istota jest traktowana rzeczowo i wszystko jest na sprzedaż bardzo łatwo jest zacząć błędnie kategoryzować. Zwierzę to nie rzecz, to nie prezent. Nie można go nikomu podarować! I nie chodzi już tylko o sam fakt, że dajemy coś żywego (choć to paskudna postawa). Chodzi o to, że osoba obdarowana nie zawsze jest w pełni gotowa na przyjęcie prezentu, bo to koniec końców niespodzianka. A na decyzję o zwierzęciu w domu trzeba być gotowym i podjąć ja świadomie. Nie wspomnę nawet o tym, że namowy dziecka, choć są zapewne jak najbardziej szczere nie cechują się wielką konsekwencją. Jeżeli zwierzak ma się pojawić w domu decyzja powinna być podjęta przez wszystkich domowników w sposób świadomy, nie pod wpływem emocji.

I o to w tym wszystkim chodzi – o świadomość! Święta to czas kiedy czekamy na zbłąkanego wędrowca z pustym talerzem przy stole. Można mieć więc i wolną miskę pod nim. Jednak wędrowiec po wigilijnej kolacji wyruszy w dalszą drogę a pies, kot czy świnka morska zostaną.

Poddanie się chwilowemu przypływowi uczuć i prezentowanie komuś żywego zwierzęcia to bardzo zły pomysł. Uprzedmiotowianie szczeniaka, kociaka czy gryzonia kończy się tym, że po jakimś czasie przestajemy się nim interesować i zaczyna przeszkadzać. Bo święta się skończyły, choinka wniesiona….. a pies jest! Rośnie, rozrabia, trzeba go wyprowadzać, być może się rozchoruje. Nie można od tak sobie wybrać się cała rodzina na narty bo psiakowi trzeba załatwić hotel lub zabrać go ze sobą. Nie każdy jest na to gotowy. Są oczywiście osoby, które podchodzą do tematu odpowiedzialnie i świadomie jednak z ich nomenklatury również powinno zniknąć połączenie zwierze=prezent.

Jeżeli chcemy w święta być bardziej „dobrym” są przecież schroniska. Tam zawsze potrzeba wolontariuszy, zapasów karmy, koców. Można pomóc, sprawić że potrzebujące zwierzęta będą miały lepiej. Można też sprawdzić siebie i swoje postanowienie, że chce się mieć psa, kota, królika…….nie tylko w święta ale na zawsze, bez względu na wszystko.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress