Jeżeli ktoś z Was czytał/oglądał lub po prostu wie o psach coś więcej ponad to, że mają cztery łapy i ogon to wiecie, że pies ma także nos. Nos sam w sobie poza urokliwą truflą na końcu, jest ważny dla psa z racji węchu. Jest to główny zmysł u psa. I warto o tym pamiętać. Tak, współczesne kanapowce też mają doskonały węch. Może opiekunowie tego nie zauważają poza momentami gdy na spacerze ich ulubieniec idzie przed siebie z nochalem przyklejonym do podłoża, ale każdy pies ma ten zmysł ogromnie wyczulony.

Pies jest w stanie nosem sprawdzić jaki masz dziś humor, czy jesteś zły, szczęśliwy, może się boisz a może jesteś chory. Przecież czworonogi dzięki temu zmysłowi potrafią odnaleźć ludzi zagrzebanych pod lawina lub w gruzowisku!

Praca nosem daje ogromną frajdę psu, nie tylko zawodowcom takim jak psy ratownicze czy policyjne, ale naszym domowym pupilom również. Poza ogromną radością jaką daje praca węchowa ma ona jeszcze kilka zalet. Męczy psa, a zmęczony pies to szczęśliwy pies i opiekun szczęśliwy, bo czworonożny przyjaciel mniej rozrabia w domu. Buduje pewność siebie u psów lękliwych, uczy je podejmowania decyzji. I oczywiście zacieśnia więź między opiekunem a psem!

Zacząć można zwyczajnie i bardzo prosto – wystarczy do opakowania po jajkach lub do rolki z papieru toaletowego schować przysmaki. Niech psiak szuka! Można też użyć maty węchowej. A potem kto wie, może Nosework…….

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress